HTC 7 Trophy
2.1/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2010Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.8 inches · 3.8 inches
- Camera5 MP
- Memory8 GB
- Battery1300 mAh
- OSMicrosoft Windows Phone 7
Sponsored
The HTC 7 Trophy is a smartphone announced 2010. Key specs include a 3.8 inches display, up to 8GB storage, a 1.0 GHz Scorpion chipset, a 5 MP main camera, and a 1300 mAh battery. AppsApk rates the HTC 7 Trophy at 2.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/2 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2010, October. Released 2010, October |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 118.5 x 61.5 x 12 mm (4.67 x 2.42 x 0.47 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | S-LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.8 inches, 41.1 cm2 (~56.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 3.8 inches, 41.1 cm2 (~56.4% screen-to-body ratio) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows Phone 7 |
| Chipset | Qualcomm QSD8250 Snapdragon S1 |
| CPU | 1.0 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 200 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 8GB 576MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Mobile, SRS sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11b/g/n |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS; Bing Maps |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | 99 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC 7 Trophy released?
The HTC 7 Trophy was announced 2010, October. Released 2010, October.
What is the HTC 7 Trophy's display size?
The HTC 7 Trophy has a 3.8 inches display with 3.8 inches resolution.
How much storage does the HTC 7 Trophy have?
The HTC 7 Trophy is available with 8GB of internal storage.
What camera does the HTC 7 Trophy have?
The HTC 7 Trophy features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the HTC 7 Trophy battery capacity?
The HTC 7 Trophy has a 1300 mAh battery.
Does the HTC 7 Trophy support 5G?
No, the HTC 7 Trophy does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the HTC 7 Trophy run?
The HTC 7 Trophy runs Microsoft Windows Phone 7.
What is AppsApk's rating for the HTC 7 Trophy?
AppsApk's editorial team rates the HTC 7 Trophy at 2.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN