HTC U12 life
2.7/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.0 inches · 1080×2160
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3600 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The HTC U12 life is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.0 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core 1.8 GHz Kryo 260 chipset, a 3600 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the HTC U12 life at 2.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 20(800), 28(700), 32(1500), 38(2600), 40(2300), 66(1700/2100) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat11 600/75 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, August |
| Status | Available. Released 2018, September |
BODY | |
| Dimensions | 158.5 x 75.4 x 8.3 mm (6.24 x 2.97 x 0.33 in) |
| Weight | 175 g (6.17 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 92.9 cm2 (~77.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~402 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm SDM636 Snapdragon 636 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz Kryo 260 |
| GPU | Adreno 509 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
| Dual | 16 MP, f/2.0, PDAF 5 MP, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Moonlight Blue, Twilight Purple |
| Models | U12 life |
| Price | 256 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC U12 life released?
The HTC U12 life was announced 2018, August.
What is the HTC U12 life's display size?
The HTC U12 life has a 6.0 inches display with 1080 x 2160 pixels resolution.
How much RAM does the HTC U12 life have?
The HTC U12 life is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the HTC U12 life have?
The HTC U12 life is available with 64GB / 4GB / 128GB / 6GB of internal storage.
What camera does the HTC U12 life have?
The HTC U12 life features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the HTC U12 life battery capacity?
The HTC U12 life has a 3600 mAh battery.
Does the HTC U12 life support 5G?
No, the HTC U12 life does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the HTC U12 life run?
The HTC U12 life runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the HTC U12 life?
AppsApk's editorial team rates the HTC U12 life at 2.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.