| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 , GSM 850 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Announced | 2013, Q2. Released 2013, Q2 |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 109 x 45 x 13.5 mm (4.29 x 1.77 x 0.53 in) |
| Weight | 80 g (2.82 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~20.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Chipset | Mediatek MT6250M |
| Card slot | microSD, up to 8 GB (dedicated slot) |
| Internal | 3MB ROM, 4MB RAM |
| Single | No |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| Radio | FM radio (optional) |
| USB | microUSB |
| Battery Type | Removable Li-Ion 600 mAh battery |
| Colors | Black, Red |
| Price | 22 USD |