Huawei MediaPad M2 8.0
6.4/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display8.0 inches · 1200×1920
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4800 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Huawei MediaPad M2 8.0 is a tablet announced 2015. Key specs include a 8.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x2.0 GHz Cortex A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) chipset, a 8 MP main camera, a 4800 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Huawei MediaPad M2 8.0 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all versions |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - M2-801L, M2-803L |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300) - M2-801L |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, May |
| Status | Available. Released 2015, May |
BODY | |
| Dimensions | 214.8 x 124 x 7.8 mm (8.46 x 4.88 x 0.31 in) |
| Weight | 330 g (11.64 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~69.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~283 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop); EMUI 3.1 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 930 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T628 MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM (Standard), 32GB 3GB RAM (Premium) |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, dual speakers |
| 3.5mm jack | Yes Tuned by Harman Kardon |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Silver, Gold |
| Models | M2-801L |
| Price | About 276 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei MediaPad M2 8.0 released?
The Huawei MediaPad M2 8.0 was announced 2015, May.
What is the Huawei MediaPad M2 8.0's display size?
The Huawei MediaPad M2 8.0 has a 8.0 inches display with 1200 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei MediaPad M2 8.0 have?
The Huawei MediaPad M2 8.0 is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the Huawei MediaPad M2 8.0 have?
The Huawei MediaPad M2 8.0 is available with 16GB / 2GB / 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Huawei MediaPad M2 8.0 have?
The Huawei MediaPad M2 8.0 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Huawei MediaPad M2 8.0 battery capacity?
The Huawei MediaPad M2 8.0 has a 4800 mAh battery.
Does the Huawei MediaPad M2 8.0 support 5G?
No, the Huawei MediaPad M2 8.0 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei MediaPad M2 8.0 run?
The Huawei MediaPad M2 8.0 runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Huawei MediaPad M2 8.0?
AppsApk's editorial team rates the Huawei MediaPad M2 8.0 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.