| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) - Global , LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 6(900), 8(900), 9(1800), 18(800), 19(800), 28(700) - Taiwan , LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 17(700), 20(800) - USA , LTE band 1(2100), 3(1800) - India |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2015, June |
| Status | Available. Released 2015, August |
| Dimensions | 156.5 x 77.2 x 10.8 mm (6.16 x 3.04 x 0.43 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| Build | Plastic body |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 82.6 cm2 (~68.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~403 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4, oleophobic coating |
| OS | Android 5.0 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow); ZenUI |
| Chipset | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.7 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
| Single | 13 MP, f/2.0, 28mm (wide), 1/3", Laser AF |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, AF |
| Features | Dual-LED dual-tone flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Removable Li-Po 3000 mAh battery |
| Colors | Pure White, Chic Pink, Aqua Blue |
| Models | Z00UD, Z00UDH, Z00UDC |
| Price | 308 USD |