Asus Zenfone 3s Max ZC521TL
7.4/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery5000 mAh
- OSAndroid 7
Sponsored
The Asus Zenfone 3s Max ZC521TL is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.2 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Mediatek MT6750 (28 nm) chipset, a 13 MP main camera, a 5000 mAh battery, and runs Android 7. AppsApk rates the Asus Zenfone 3s Max ZC521TL at 7.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
8.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 18(800), 19(800), 26(850), 28(700), 38(2600), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, January |
| Status | Available. Released 2017, February |
BODY | |
| Dimensions | 149.5 x 73.7 x 8.9 mm (5.89 x 2.90 x 0.35 in) |
| Weight | 175 g (5.22 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Micro-SIM/Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~67.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~282 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7 (Nougat); ZenUI 3 |
| Chipset | Mediatek MT6750 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Power Bank/Reverse charging |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 5000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gold, Black |
| Models | X00GD |
| Price | About 97 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus Zenfone 3s Max ZC521TL released?
The Asus Zenfone 3s Max ZC521TL was announced 2017, January.
What is the Asus Zenfone 3s Max ZC521TL's display size?
The Asus Zenfone 3s Max ZC521TL has a 5.2 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Zenfone 3s Max ZC521TL have?
The Asus Zenfone 3s Max ZC521TL comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Asus Zenfone 3s Max ZC521TL have?
The Asus Zenfone 3s Max ZC521TL is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Asus Zenfone 3s Max ZC521TL have?
The Asus Zenfone 3s Max ZC521TL features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Asus Zenfone 3s Max ZC521TL battery capacity?
The Asus Zenfone 3s Max ZC521TL has a 5000 mAh battery.
Does the Asus Zenfone 3s Max ZC521TL support 5G?
No, the Asus Zenfone 3s Max ZC521TL does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Asus Zenfone 3s Max ZC521TL run?
The Asus Zenfone 3s Max ZC521TL runs Android 7 (full: Android 7 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Asus Zenfone 3s Max ZC521TL?
AppsApk's editorial team rates the Asus Zenfone 3s Max ZC521TL at 7.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.