Asus Zenfone C ZC451CG
4.6/ 10
Announced 2015Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.5 inches · 480×854
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2100 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Asus Zenfone C ZC451CG is a smartphone announced 2015. Key specs include a 4.5 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Dual-core 1.2 GHz chipset, a 5 MP main camera, a 2100 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Asus Zenfone C ZC451CG at 4.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
4.0
camera
3.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, January |
| Status | Available. Released 2015, February |
BODY | |
| Dimensions | 136.5 x 67 x 10.9 mm (5.37 x 2.64 x 0.43 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~61.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
| Protection | Oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Intel Atom Z2520 |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz |
| GPU | PowerVR SGX544MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.0, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA, f/2.8 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Charcoal Black, Pearl White, Cherry Red |
| Models | Z007 |
| Price | 99 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus Zenfone C ZC451CG released?
The Asus Zenfone C ZC451CG was announced 2015, January.
What is the Asus Zenfone C ZC451CG's display size?
The Asus Zenfone C ZC451CG has a 4.5 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Zenfone C ZC451CG have?
The Asus Zenfone C ZC451CG comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Asus Zenfone C ZC451CG have?
The Asus Zenfone C ZC451CG is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Asus Zenfone C ZC451CG have?
The Asus Zenfone C ZC451CG features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Asus Zenfone C ZC451CG battery capacity?
The Asus Zenfone C ZC451CG has a 2100 mAh battery.
Does the Asus Zenfone C ZC451CG support 5G?
No, the Asus Zenfone C ZC451CG does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Asus Zenfone C ZC451CG run?
The Asus Zenfone C ZC451CG runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Asus Zenfone C ZC451CG?
AppsApk's editorial team rates the Asus Zenfone C ZC451CG at 4.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.