| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM1 & SIM 2 (optional) |
| Announced | 2014 |
| Status | Available. Released 2014 |
| Dimensions | 123.4 x 51.5 x 12.4 mm (4.86 x 2.03 x 0.49 in) |
| Weight | 77.9 g (2.75 oz) |
| SIM | Single SIM (Mini-SIM) or Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | TFT, 256K colors |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4MB ROM, 4MB RAM |
| Single | VGA |
| Video | 320p@12fps |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| Radio | FM radio, RDS, recording; built-in antenna |
| USB | microUSB 2.0 |
| Battery Type | Removable Li-Ion 850 mAh battery |
| Colors | Black |
| Models | 2040G, 2040D |
| Price | 33 USD |