Alcatel 3v
7.6/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.0 inches · 1080×2160
- Camera12 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Alcatel 3v is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.45 GHz Cortex-A53 chipset, a 3000 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Alcatel 3v at 7.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
7.0
connectivity
7.0
display
8.0
design
8.0
camera
8.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - 5099Y/D/U/I , HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - 5099A |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600) - 5099Y/D , LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300) - 5099U/I , LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 28(700) - 5099A |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, February |
| Status | Available. Released 2018, February |
BODY | |
| Dimensions | 162 x 76 x 8.1 mm (6.38 x 2.99 x 0.32 in) |
| Weight | 155 g (5.47 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 92.9 cm2 (~75.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~402 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Mediatek MT8735A |
| CPU | Quad-core 1.45 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/2.2, 1/2.8", 1.25 μm, PDAF 2 MP, f/2.4, 1/5", depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes (5099Y only) |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Spectrum Black, Spectrum Blue, Spectrum Gold |
| Models | 5099Y, 5099A, 5099D, 5099U, 5099I |
| Price | About $149 |
● Questions about this phone
When was the Alcatel 3v released?
The Alcatel 3v was announced 2018, February.
What is the Alcatel 3v's display size?
The Alcatel 3v has a 6.0 inches display with 1080 x 2160 pixels resolution.
How much RAM does the Alcatel 3v have?
The Alcatel 3v comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Alcatel 3v have?
The Alcatel 3v is available with 16GB / 2GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Alcatel 3v have?
The Alcatel 3v features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Alcatel 3v battery capacity?
The Alcatel 3v has a 3000 mAh battery.
Does the Alcatel 3v support 5G?
No, the Alcatel 3v does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Alcatel 3v run?
The Alcatel 3v runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Alcatel 3v?
AppsApk's editorial team rates the Alcatel 3v at 7.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN