alcatel Pop 7S
6.6/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display7.0 inches · 600×1024
- Camera3 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery3240 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The alcatel Pop 7S is a tablet announced 2014. Key specs include a 7.0 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 3 MP main camera, a 3240 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the alcatel Pop 7S at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - P330X |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, January |
| Status | Available. Released 2014, Q2 |
BODY | |
| Dimensions | 192 x 113 x 9 mm (7.56 x 4.45 x 0.35 in) |
| Weight | 279 g (9.84 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~63.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8926 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 3 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3240 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black/ color back panels |
| Price | About 209 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel Pop 7S released?
The alcatel Pop 7S was announced 2014, January.
What is the alcatel Pop 7S's display size?
The alcatel Pop 7S has a 7.0 inches display with 600 x 1024 pixels resolution.
How much RAM does the alcatel Pop 7S have?
The alcatel Pop 7S comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the alcatel Pop 7S have?
The alcatel Pop 7S is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What camera does the alcatel Pop 7S have?
The alcatel Pop 7S features a 3 MP main camera. Specifications: 3 MP.
What is the alcatel Pop 7S battery capacity?
The alcatel Pop 7S has a 3240 mAh battery.
Does the alcatel Pop 7S support 5G?
No, the alcatel Pop 7S does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the alcatel Pop 7S run?
The alcatel Pop 7S runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the alcatel Pop 7S?
AppsApk's editorial team rates the alcatel Pop 7S at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.