| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps |
| Announced | 2013, September |
| Status | Available. Released 2014, January |
| Dimensions | 158.5 x 80.6 x 8.5 mm (6.24 x 3.17 x 0.33 in) |
| Weight | 177.6 g (6.24 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 99.2 cm2 (~77.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~367 ppi density) |
| Protection | Oleophobic coating |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6589 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR SGX544 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) - single-SIM model |
| Internal | 8GB (single SIM)/ 16GB (dual SIM), 2GB RAM |
| Single | 13 MP, AF |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps, stereo sound rec. |
| Single | 2 MP |
| Video | 720p |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, gyro (optional), proximity |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3400 mAh battery |
| Colors | Black, White |
| Price | 405 USD |