Alcatel A3 XL
7.1/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Alcatel A3 XL is a smartphone announced 2017. Key specs include a 6.0 inches display, 2 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Alcatel A3 XL at 7.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
8.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, January |
| Status | Available. Released 2017, July |
BODY | |
| Dimensions | 165 x 82.5 x 7.9 mm (6.50 x 3.25 x 0.31 in) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS FL LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 99.2 cm2 (~72.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT8735B |
| CPU | Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 2GB RAM, 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP or 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Sideral Gray/Silver, White/Silver, White/Blue, White/Fuchsia, White/Yellow, Gold |
| Models | 9008X, 9008A |
| Price | About $157 |
● Questions about this phone
When was the Alcatel A3 XL released?
The Alcatel A3 XL was announced 2017, January.
What is the Alcatel A3 XL's display size?
The Alcatel A3 XL has a 6.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Alcatel A3 XL have?
The Alcatel A3 XL comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Alcatel A3 XL have?
The Alcatel A3 XL is available with 8GB / 2GB / 16GB of internal storage.
What camera does the Alcatel A3 XL have?
The Alcatel A3 XL features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP or 13 MP.
What is the Alcatel A3 XL battery capacity?
The Alcatel A3 XL has a 3000 mAh battery.
Does the Alcatel A3 XL support 5G?
No, the Alcatel A3 XL does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Alcatel A3 XL run?
The Alcatel A3 XL runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Alcatel A3 XL?
AppsApk's editorial team rates the Alcatel A3 XL at 7.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.