alcatel Fierce
2.3/ 10
Announced 2013Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.5 inches · 540×960
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1800 mAh
- OS540 x 960 pixels
Sponsored
The alcatel Fierce is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.5 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, and a 1800 mAh battery. AppsApk rates the alcatel Fierce at 2.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
3.0
design
2.0
camera
2.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, September |
| Status | Available. Released 2013, October |
BODY | |
| Dimensions | 130.3 x 67 x 9 mm (5.13 x 2.64 x 0.35 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~63.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| Chipset | Mediatek MT6589 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR SGX544 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB/1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Slate, Silver |
| Price | 121 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel Fierce released?
The alcatel Fierce was announced 2013, September.
What is the alcatel Fierce's display size?
The alcatel Fierce has a 4.5 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the alcatel Fierce have?
The alcatel Fierce comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the alcatel Fierce have?
The alcatel Fierce is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What camera does the alcatel Fierce have?
The alcatel Fierce features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the alcatel Fierce battery capacity?
The alcatel Fierce has a 1800 mAh battery.
Does the alcatel Fierce support 5G?
No, the alcatel Fierce does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the alcatel Fierce run?
The alcatel Fierce runs 540 x 960 pixels.
What is AppsApk's rating for the alcatel Fierce?
AppsApk's editorial team rates the alcatel Fierce at 2.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.