| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 , HSDPA 850 / 1900 |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
| Announced | 2013, January |
| Status | Available. Released 2013, May |
| Dimensions | 133 x 67.5 x 7.9 mm (5.24 x 2.66 x 0.31 in) |
| Weight | 109 g (3.84 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.66 inches, 59.9 cm2 (~66.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~236 ppi density) |
| Protection | Asahi Dragontrail Glass |
| OS | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6577 (40 nm) |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531u |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) - single-SIM model |
| Internal | 4GB / 13.3GB (dual SIM version), 1GB RAM |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 2 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | 4.0, A2DP |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 1800 mAh battery |
| Colors | Silver, Slate, Pink, Red, Yellow |
| Models | 6030A, 6030D |
| Price | 252 USD |