alcatel One Touch Snap LTE
4.9/ 10
Announced 2013Discontinued
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.65 inches · 480×854
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2200 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The alcatel One Touch Snap LTE is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.65 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Dual-core 1.2 GHz chipset, a 8 MP main camera, a 2200 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the alcatel One Touch Snap LTE at 4.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
4.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 17(700) - 7030Y |
| Speed | HSPA, LTE Cat3 100/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, February. Released 2013, July |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 134 x 69.6 x 10.9 mm (5.28 x 2.74 x 0.43 in) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.65 inches, 59.6 cm2 (~63.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~211 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB (2.4GB user available), 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Bluish Black, Cloudy, Metallic Red, White |
| Price | About 197 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel One Touch Snap LTE released?
The alcatel One Touch Snap LTE was announced 2013, February. Released 2013, July.
What is the alcatel One Touch Snap LTE's display size?
The alcatel One Touch Snap LTE has a 4.65 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much RAM does the alcatel One Touch Snap LTE have?
The alcatel One Touch Snap LTE comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the alcatel One Touch Snap LTE have?
The alcatel One Touch Snap LTE is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What camera does the alcatel One Touch Snap LTE have?
The alcatel One Touch Snap LTE features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the alcatel One Touch Snap LTE battery capacity?
The alcatel One Touch Snap LTE has a 2200 mAh battery.
Does the alcatel One Touch Snap LTE support 5G?
No, the alcatel One Touch Snap LTE does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the alcatel One Touch Snap LTE run?
The alcatel One Touch Snap LTE runs Android 4.1 (full: Android 4.1 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the alcatel One Touch Snap LTE?
AppsApk's editorial team rates the alcatel One Touch Snap LTE at 4.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.