alcatel Pixi 4 (6) 3G
3.1/ 10
Announced 2016Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display6.0 inches · 540×960
- Camera13 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2580 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The alcatel Pixi 4 (6) 3G is a smartphone announced 2016. Key specs include a 6.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz chipset, a 13 MP main camera, a 2580 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the alcatel Pixi 4 (6) 3G at 3.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
3.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - 8050e |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, June |
| Status | Available. Released 2016, June |
BODY | |
| Dimensions | 168.5 x 86.4 x 8 mm (6.63 x 3.40 x 0.31 in) |
| Weight | 179 g (6.31 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 99.2 cm2 (~68.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~184 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2580 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Silver, Black, Gold |
| Price | 132 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel Pixi 4 (6) 3G released?
The alcatel Pixi 4 (6) 3G was announced 2016, June.
What is the alcatel Pixi 4 (6) 3G's display size?
The alcatel Pixi 4 (6) 3G has a 6.0 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the alcatel Pixi 4 (6) 3G have?
The alcatel Pixi 4 (6) 3G comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the alcatel Pixi 4 (6) 3G have?
The alcatel Pixi 4 (6) 3G is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the alcatel Pixi 4 (6) 3G have?
The alcatel Pixi 4 (6) 3G features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the alcatel Pixi 4 (6) 3G battery capacity?
The alcatel Pixi 4 (6) 3G has a 2580 mAh battery.
Does the alcatel Pixi 4 (6) 3G support 5G?
No, the alcatel Pixi 4 (6) 3G does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the alcatel Pixi 4 (6) 3G run?
The alcatel Pixi 4 (6) 3G runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the alcatel Pixi 4 (6) 3G?
AppsApk's editorial team rates the alcatel Pixi 4 (6) 3G at 3.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.