| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 , HSDPA 850 / 1700 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps |
| Announced | 2013, January |
| Status | Available. Released 2013, October |
| Dimensions | 144 x 75 x 8.7 mm (5.67 x 2.95 x 0.34 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~63.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass |
| OS | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6589 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR SGX544 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 1.3 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2500 mAh battery |
| Colors | Reddish Black |
| Price | 384 USD |