alcatel 2005
2.3/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2014Available
- NetworkGSM
- Display2.4 inches · 240×320
- Camera2 MP
- Memory—
- Battery850 mAh
- OS—
Sponsored
The alcatel 2005 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 2.4 inches display, a 2 MP main camera, and a 850 mAh battery. AppsApk rates the alcatel 2005 at 2.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
3.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) , GSM 900 / 1800 |
LAUNCH | |
| Announced | 2014 |
| Status | Available. Released 2014 |
BODY | |
| Dimensions | 120 x 50 x 10 mm (4.72 x 1.97 x 0.39 in) |
| Weight | 85 g (3.00 oz) |
| SIM | Single SIM (Mini-SIM) or Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~29.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 8 GB (dedicated slot) |
| Internal | 128MB/ 64MB |
MAIN CAMERA | |
| Video | 320p@15fps |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 3.0 |
| GPS | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 850 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Anthracite, Coralline, Fresh Rose, Apple Green, OfficerTurquoise, White |
| Models | 2005A, 2005D |
| Price | 22 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel 2005 released?
The alcatel 2005 was announced 2014.
What is the alcatel 2005's display size?
The alcatel 2005 has a 2.4 inches display with 240 x 320 pixels resolution.
What camera does the alcatel 2005 have?
The alcatel 2005 features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the alcatel 2005 battery capacity?
The alcatel 2005 has a 850 mAh battery.
Does the alcatel 2005 support 5G?
No, the alcatel 2005 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the alcatel 2005?
AppsApk's editorial team rates the alcatel 2005 at 2.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.