alcatel Pop D1
2.3/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.5 inches · 320×480
- Camera2 MP
- Memory4 GB
- Battery1300 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The alcatel Pop D1 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 3.5 inches display, up to 4GB storage, a Dual-core 1.0 GHz chipset, a 2 MP main camera, a 1300 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the alcatel Pop D1 at 2.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, August |
| Status | Available. Released 2014, September |
BODY | |
| Dimensions | 112.2 x 62 x 12 mm (4.42 x 2.44 x 0.47 in) |
| Weight | 101 g (3.56 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~52.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | Yes |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Midnight Blue, Dark Chocolate, Dark Aubergine, White, Red, Yellow, Orange, Green, Purple |
| Price | 88 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel Pop D1 released?
The alcatel Pop D1 was announced 2014, August.
What is the alcatel Pop D1's display size?
The alcatel Pop D1 has a 3.5 inches display with 320 x 480 pixels resolution.
How much storage does the alcatel Pop D1 have?
The alcatel Pop D1 is available with 4GB of internal storage.
What camera does the alcatel Pop D1 have?
The alcatel Pop D1 features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the alcatel Pop D1 battery capacity?
The alcatel Pop D1 has a 1300 mAh battery.
Does the alcatel Pop D1 support 5G?
No, the alcatel Pop D1 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the alcatel Pop D1 run?
The alcatel Pop D1 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the alcatel Pop D1?
AppsApk's editorial team rates the alcatel Pop D1 at 2.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.