| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 12(700), 14(700), 29(700), 30(2300), 66(1700/2100) |
| Speed | HSPA, LTE-A |
| Announced | 2019, June |
| Status | Available. Released 2019, June |
| Dimensions | 160 x 77.7 x 8.4 mm (6.30 x 3.06 x 0.33 in) |
| Weight | 179 g (6.31 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.2 inches, 99.2 cm2 (~79.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~390 ppi density) |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm SDM450 Snapdragon 450 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
| Single | 13 MP, PDAF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes DTS: X Surround Sound Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3500 mAh battery |
| Charging |
Blonde Rose, Platinum Gray About 200 EUR |
| Colors | Blonde Rose, Platinum Gray |
| Price | About 219 USD |