LG G8 ThinQ
8.0/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display6.1 inches · 1440×3120
- Camera12 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery3500 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The LG G8 ThinQ is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.1 inches display, 6 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) chipset, a 12 MP main camera, a 3500 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the LG G8 ThinQ at 8.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
9.0
connectivity
8.0
display
8.0
design
7.0
camera
8.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) , CDMA 800 / 1900 - Sprint, Verison |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 , HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - USA, Sprint , HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - AT&T , CDMA2000 1xEV-DO - Sprint, Verison |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 14(700), 17(700), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 29(700), 30(2300), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 46, 48, 66(1700/2100), 71(600) - USA ,LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 12(700), 14(700), 20(800), 29(700), 30(2300), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 46, 66(1700/2100) - AT&T , LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 40(2300), 41(2500), 46, 66(1700/2100), 71(600) - Sprint , LTE band 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 13(700), 20(800), 28(700), 46, 48, 66(1700/2100) - Verison |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat19 1600/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, February |
| Status | Available. Released 2019, April |
BODY | |
| Dimensions | 151.9 x 71.8 x 8.4 mm (5.98 x 2.83 x 0.33 in) |
| Weight | 167 g (5.89 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) , IP68 dust/water proof (up to 1.5m for 30 mins) , MIL-STD-810G compliant |
| Build | Front glass (Gorilla Glass 5), back glass (Gorilla Glass 6), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | P-OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.1 inches, 91.0 cm2 (~83.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 3120 pixels, 19.5:9 ratio (~564 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); LG UX 8.0 |
| Chipset | Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) - single-SIM model , microSD, up to 1 TB (uses shared SIM slot) - dual-SIM model |
| Internal | 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 12 MP, f/1.5, 27mm (standard), 1/2.6", 1.4µm, dual pixel PDAF, OIS 16 MP, f/1.9, 16mm (ultrawide), 1/3.1", 1.0µm, no AF 12 MP, 52mm (telephoto), f/2.4, 1.0µm, 2x optical zoom, dual pixel PDAF, OIS";i |
SELFIE CAMERA | |
| Dual | 8 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/3.6", 1.22µm, AF TOF 3D camera, f/1.4" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 32-bit/192kHz audio DTS: X Surround Sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Face ID, Hand ID, fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 21W (Quick Charge 3.0) USB Power Delivery Wireless charging 9W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Platinum Gray, New Aurora Black, New Moroccan Blue, Carmine Red |
| Models | LMG820QM7, LM-G820UMB, LMG820UM0, LMG820UM1, LMG820UM2, LM-G820N, LM-G820 |
| Price | About 681 USD |
● Questions about this phone
When was the LG G8 ThinQ released?
The LG G8 ThinQ was announced 2019, February.
What is the LG G8 ThinQ's display size?
The LG G8 ThinQ has a 6.1 inches display with 1440 x 3120 pixels resolution.
How much RAM does the LG G8 ThinQ have?
The LG G8 ThinQ comes with 6 GB of RAM.
How much storage does the LG G8 ThinQ have?
The LG G8 ThinQ is available with 128GB / 6GB of internal storage.
What camera does the LG G8 ThinQ have?
The LG G8 ThinQ features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the LG G8 ThinQ battery capacity?
The LG G8 ThinQ has a 3500 mAh battery.
Does the LG G8 ThinQ support 5G?
No, the LG G8 ThinQ does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the LG G8 ThinQ run?
The LG G8 ThinQ runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the LG G8 ThinQ?
AppsApk's editorial team rates the LG G8 ThinQ at 8.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.