LG X cam
5.0/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2520 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The LG X cam is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.2 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 1.14 GHz Cortex-A53 chipset, a 2520 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the LG X cam at 5.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, February |
| Status | Available. Released 2016, June |
BODY | |
| Dimensions | 147.5 x 73.6 x 6.9 mm (5.81 x 2.90 x 0.27 in) |
| Weight | 118 g (4.16 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~68.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Mediatek MT6753 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.14 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP3 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 13 MP, f/2.0, AF 5 MP, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2520 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Titan Silver, White, Gold, Pink Gold |
| Models | K580 |
| Price | About 230 USD |
● Questions about this phone
When was the LG X cam released?
The LG X cam was announced 2016, February.
What is the LG X cam's display size?
The LG X cam has a 5.2 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the LG X cam have?
The LG X cam comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the LG X cam have?
The LG X cam is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the LG X cam have?
The LG X cam features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the LG X cam battery capacity?
The LG X cam has a 2520 mAh battery.
Does the LG X cam support 5G?
No, the LG X cam does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG X cam run?
The LG X cam runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the LG X cam?
AppsApk's editorial team rates the LG X cam at 5.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.