| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - all versions |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 - A806 , TD-SCDMA - A808T |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800) - A806 , LTE band 38(2600), 39(1900), 40(2300) - A808T |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2014, July |
| Status | Available. Released 2014, August |
| Dimensions | 140.5 x 70.8 x 9 mm (5.53 x 2.79 x 0.35 in) |
| Weight | 180 g (6.35 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~69.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT6592 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.7 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-450MP4 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| Single | 13 MP, AF |
| Features | Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP |
| Video | 720p |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2500 mAh battery |
| Colors | Black, White |
| Models | A806, A8 |
| Price | 165 USD |