Lenovo P2
7.7/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery5100 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Lenovo P2 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.5 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 5100 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Lenovo P2 at 7.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
8.0
camera
8.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, September |
| Status | Available. Released 2016, November |
BODY | |
| Dimensions | 153 x 76 x 8.3 mm (6.02 x 2.99 x 0.33 in) |
| Weight | 177 g (6.24 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 32GB 4GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.0, 21mm (ultrawide), 1/3", 1.12µm, PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio; recording |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 5100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Champagne gold, Graphite gray |
| Models | P2a42 |
| Price | 264 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo P2 released?
The Lenovo P2 was announced 2016, September.
What is the Lenovo P2's display size?
The Lenovo P2 has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo P2 have?
The Lenovo P2 is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo P2 have?
The Lenovo P2 is available with 32GB / 3GB / 4GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Lenovo P2 have?
The Lenovo P2 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Lenovo P2 battery capacity?
The Lenovo P2 has a 5100 mAh battery.
Does the Lenovo P2 support 5G?
No, the Lenovo P2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo P2 run?
The Lenovo P2 runs Android 6.0 (full: Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo P2?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo P2 at 7.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.