Lenovo B
7.6/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.5 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Lenovo B is a smartphone announced 2016. Key specs include a 4.5 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 5 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Lenovo B at 7.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
8.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, October |
| Status | Available. Released 2016, October |
BODY | |
| Dimensions | 132.5 x 66 x 9.9 mm (5.22 x 2.60 x 0.39 in) |
| Weight | 144 g (5.08 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 57.6 cm2 (~65.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~207 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Mediatek MT6735 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Gold |
| Models | A2016a40 |
| Price | 88 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo B released?
The Lenovo B was announced 2016, October.
What is the Lenovo B's display size?
The Lenovo B has a 4.5 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo B have?
The Lenovo B comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo B have?
The Lenovo B is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Lenovo B have?
The Lenovo B features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Lenovo B battery capacity?
The Lenovo B has a 2000 mAh battery.
Does the Lenovo B support 5G?
No, the Lenovo B does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo B run?
The Lenovo B runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo B?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo B at 7.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.