| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - K500N |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - K500N , LTE band 3(1800), 7(2600), 20(800), 38(2600) - K500DS |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2016, February |
| Status | Available. Released 2016, March |
| Dimensions | 142.6 x 71.8 x 7.1 mm (5.61 x 2.83 x 0.28 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.93 inches, 67.0 cm2 (~65.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution |
720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~298 ppi density) Secondary display, 80 x 520 pixels, 1.76 inches |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| Single | 13 MP, f/2.2, AF |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| NFC | Yes (market dependent) |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2300 mAh battery |
| Colors | Black, White, Pink Gold |
| Models | K500, K500n |
| Price | About 142 USD |