LG X max
5.3/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory5 GB RAM
- Battery2800 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The LG X max is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.5 inches display, 5 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 2800 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the LG X max at 5.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
5.0
connectivity
5.0
display
6.0
design
5.0
camera
6.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, June |
| Status | Available. Released 2016, December |
BODY | |
| Dimensions | 151.6 x 76.9 x 7.2 mm (5.97 x 3.03 x 0.28 in) |
| Weight | 133 g (4.69 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow) |
| Chipset | Mediatek MT6735 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 16GB 1.5GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Dark Blue |
| Models | K240, X155 |
| Price | About 219 USD |
● Questions about this phone
When was the LG X max released?
The LG X max was announced 2016, June.
What is the LG X max's display size?
The LG X max has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the LG X max have?
The LG X max comes with 5 GB of RAM.
How much storage does the LG X max have?
The LG X max is available with 16GB / 5GB of internal storage.
What camera does the LG X max have?
The LG X max features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the LG X max battery capacity?
The LG X max has a 2800 mAh battery.
Does the LG X max support 5G?
No, the LG X max does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG X max run?
The LG X max runs Android 6.0 (full: Android 6.0.1 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the LG X max?
AppsApk's editorial team rates the LG X max at 5.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.