LG G3 Stylus
5.0/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.5 inches · 540×960
- Camera13 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The LG G3 Stylus is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.5 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the LG G3 Stylus at 5.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
6.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - D690 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, August |
| Status | Available. Released 2014, October |
BODY | |
| Dimensions | 149.3 x 75.9 x 10.2 mm (5.88 x 2.99 x 0.40 in) |
| Weight | 163 g (5.75 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~73.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~200 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT6582 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.4, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Gold |
| Models | D690 |
| Price | About 263 USD |
● Questions about this phone
When was the LG G3 Stylus released?
The LG G3 Stylus was announced 2014, August.
What is the LG G3 Stylus's display size?
The LG G3 Stylus has a 5.5 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the LG G3 Stylus have?
The LG G3 Stylus comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the LG G3 Stylus have?
The LG G3 Stylus is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the LG G3 Stylus have?
The LG G3 Stylus features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the LG G3 Stylus battery capacity?
The LG G3 Stylus has a 3000 mAh battery.
Does the LG G3 Stylus support 5G?
No, the LG G3 Stylus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the LG G3 Stylus run?
The LG G3 Stylus runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the LG G3 Stylus?
AppsApk's editorial team rates the LG G3 Stylus at 5.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.