| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 . CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (5CA) Cat18 1200/150 Mbps |
| Announced | 2019, April |
| Status | Available. Released 2019, April |
| Dimensions | 151.9 x 73.4 x 7.6 mm (5.98 x 2.89 x 0.30 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.2 inches, 97.2 cm2 (~87.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2232 pixels, 18.5:9 ratio (~400 ppi density) |
| OS | Android 9.0 (Pie); Flyme 7.3 |
| Chipset | Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Dual |
48 MP, f/1.7, (wide), 1/2", 0.8µm, PDAF, OIS 20MP, f/2.6, (telephoto), PDAF |
| Features | Six-LED dual-tone flash, Auto-HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps (gyro-EIS) |
| Single | 20MP, f/2.2 |
| Features | HDR |
| Loudspeaker | 1080p@30fps |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 а/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | Yes, with A-GPS, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3600 mAh battery |
| Charging |
Fast battery charging 24W mCharge About 420 EUR |
| Price | 462 USD |