Meizu M5
6.4/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3070 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Meizu M5 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.2 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 3070 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Meizu M5 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, October |
| Status | Available. Released 2016, November |
BODY | |
| Dimensions | 147.3 x 72.8 x 8.2 mm (5.80 x 2.87 x 0.32 in) |
| Weight | 138 g (4.87 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~69.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~282 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow); Flyme 6.3 |
| Chipset | Mediatek MT6750 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable 3070 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Mint Green, Glacier White, Champanage Gold, Sapphire Blue, Matte Black |
| Models | M5, MZ-MEIZU_M5, M611H |
| Price | 131 USD |
● Questions about this phone
When was the Meizu M5 released?
The Meizu M5 was announced 2016, October.
What is the Meizu M5's display size?
The Meizu M5 has a 5.2 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Meizu M5 have?
The Meizu M5 is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the Meizu M5 have?
The Meizu M5 is available with 16GB / 2GB / 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Meizu M5 have?
The Meizu M5 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Meizu M5 battery capacity?
The Meizu M5 has a 3070 mAh battery.
Does the Meizu M5 support 5G?
No, the Meizu M5 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Meizu M5 run?
The Meizu M5 runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Meizu M5?
AppsApk's editorial team rates the Meizu M5 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN