Meizu MX5
6.9/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera20.7 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3150 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The Meizu MX5 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.5 inches display, 3 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 20.7 MP main camera, a 3150 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the Meizu MX5 at 6.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, June |
| Status | Available. Released 2015, July |
BODY | |
| Dimensions | 149.9 x 74.7 x 7.6 mm (5.90 x 2.94 x 0.30 in) |
| Weight | 149 g (5.26 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~74.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0.1 (Lollipop); Flyme 4.5 |
| Chipset | Mediatek MT6795 Helio X10 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR G6200 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 3GB RAM, 32GB 3GB RAM, 64GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 20.7 MP, f/2.2, 1/2.3", 1.2µm, Laser AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 24W mCharge (60% in 40 min) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3150 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gray, Gold, Silver, Black/Silver |
| Models | MX5 |
| Price | 229 USD |
● Questions about this phone
When was the Meizu MX5 released?
The Meizu MX5 was announced 2015, June.
What is the Meizu MX5's display size?
The Meizu MX5 has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Meizu MX5 have?
The Meizu MX5 comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Meizu MX5 have?
The Meizu MX5 is available with 16GB / 3GB / 32GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Meizu MX5 have?
The Meizu MX5 features a 20.7 MP main camera. Specifications: 20.7 MP.
What is the Meizu MX5 battery capacity?
The Meizu MX5 has a 3150 mAh battery.
Does the Meizu MX5 support 5G?
No, the Meizu MX5 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Meizu MX5 run?
The Meizu MX5 runs Android 5.0 (full: Android 5.0.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Meizu MX5?
AppsApk's editorial team rates the Meizu MX5 at 6.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.