| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 2100 |
| Speed | HSPA |
| Announced | 2014, November |
| Status | Available. Released 2014, November |
| Dimensions | 127.5 x 67.9 x 11.9 mm (5.02 x 2.67 x 0.47 in) |
| Weight | 153.7 g (5.40 oz) |
| SIM | Dual SIM (dual stand-by) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 57.6 cm2 (~66.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~207 ppi density) |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Quad-core 1.2 GHz |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot), 4 GB included |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
| Single | 8 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 480p |
| Single | VGA |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1820 mAh battery |
| Colors | White, Black, Gold |
| Price | About 109 USD |