LG W10
5.3/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.19 inches · 720×1512
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The LG W10 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.19 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the LG W10 at 5.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
5.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
5.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, June |
| Status | Available. Released 2019, July |
BODY | |
| Dimensions | 156 x 76.2 x 8.5 mm (6.14 x 3.00 x 0.33 in) |
| Weight | 164 g (5.78 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.19 inches, 96.0 cm2 (~80.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1512 pixels, 19:9 ratio (~271 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 13 MP, PDAF 5 MP, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Tulip Purple, Smokey Grey |
| Models | LMX130IM |
| Price | About 120 USD |
● Questions about this phone
When was the LG W10 released?
The LG W10 was announced 2019, June.
What is the LG W10's display size?
The LG W10 has a 6.19 inches display with 720 x 1512 pixels resolution.
How much RAM does the LG W10 have?
The LG W10 comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the LG W10 have?
The LG W10 is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the LG W10 have?
The LG W10 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the LG W10 battery capacity?
The LG W10 has a 4000 mAh battery.
Does the LG W10 support 5G?
No, the LG W10 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG W10 run?
The LG W10 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the LG W10?
AppsApk's editorial team rates the LG W10 at 5.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.