LG G3 (CDMA)
4.6/ 10
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.5 inches · 1440×2560
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The LG G3 (CDMA) is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.5 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core 2.5 GHz Krait 400 chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the LG G3 (CDMA) at 4.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
4.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - VS985, LS990 CDMA 800 / 1900 - VS985 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO - VS985 HSDPA 850 / 1900 / 2100 - LS990 |
| 4G bands | LTE band 4(1700/2100), 13(700) - VS985 LTE band 25(1900), 26(850), 41(2500) - LS990 |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps (LS990) LTE Cat4, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps (VS985) |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, July |
| Status | Available. Released 2014, July |
BODY | |
| Dimensions | 146.3 x 74.7 x 8.9 mm (5.76 x 2.94 x 0.35 in) |
| Weight | 149.7 g (5.29 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | True HD-IPS + LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 82.2 cm2 (~75.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~538 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8975AC Snapdragon 801 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.5 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps, HDR, stereo sound rec. |
| Single | 13 MP, 1/3", PDAF, Laser AF, OIS |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2.1 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Dolby mobile Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS/ S-GPS (VS985) |
| USB | microUSB 2.0 (SlimPort), USB Host |
| Radio | FM radio (LS990 model) |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Metallic Black, Silk White (Verizon), Shine Gold (Sprint) |
| Price | About 328 USD |
● Questions about this phone
When was the LG G3 (CDMA) released?
The LG G3 (CDMA) was announced 2014, July.
What is the LG G3 (CDMA)'s display size?
The LG G3 (CDMA) has a 5.5 inches display with 1440 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the LG G3 (CDMA) have?
The LG G3 (CDMA) comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the LG G3 (CDMA) have?
The LG G3 (CDMA) is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the LG G3 (CDMA) have?
The LG G3 (CDMA) features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the LG G3 (CDMA) battery capacity?
The LG G3 (CDMA) has a 3000 mAh battery.
Does the LG G3 (CDMA) support 5G?
No, the LG G3 (CDMA) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the LG G3 (CDMA) run?
The LG G3 (CDMA) runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the LG G3 (CDMA)?
AppsApk's editorial team rates the LG G3 (CDMA) at 4.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.