| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) , CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - USA |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 30(2300), 38(2600), 40(2300), 41(2500), 66(1700/2100), 71(600) - USA |
| Speed | HSPA, LTE-A |
| Announced | 2019, May |
| Status | Available. Released 2019, June |
| Dimensions | 158 x 75 x 7.4 mm (6.22 x 2.95 x 0.29 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| Build | Front/back glass, aluminum frame |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Type | OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.4 inches, 100.5 cm2 (~84.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~403 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm SDM675 Snapdragon 675 (11 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Kryo 460 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 460 Silver) |
| GPU | Adreno 612 |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 4GB RAM |
| Single | 48 MP, f/1.7, (wide), 1/2", 0.8µm, PDAF, OIS |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Single | 25 MP, f/2.0, 0.9µm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector, magnetic connector, USB On-The-Go |
| Sensors |
Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass Moto Mods snap-on accessories |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3600 mAh battery |
| Charging | Fast battery charging 15W |
| Colors | Flash Grey, Frost White |
| Price | 547 USD |