Motorola Moto E4
6.6/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2800 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The Motorola Moto E4 is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 2800 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the Motorola Moto E4 at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, June |
| Status | Available. Released 2017, June |
BODY | |
| Dimensions | 144.7 x 72.3 x 9.3 mm (5.70 x 2.85 x 0.37 in) |
| Weight | 151 g (5.33 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3, oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1.1 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT6737 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.2, 1.12µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2, 1/4", 1.4µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes (optional) |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted, region dependent), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Iron Grey, Blush Gold, Oxford Blue |
| Models | XT1766, XT1763 |
| Price | 164 USD |
● Questions about this phone
When was the Motorola Moto E4 released?
The Motorola Moto E4 was announced 2017, June.
What is the Motorola Moto E4's display size?
The Motorola Moto E4 has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Motorola Moto E4 have?
The Motorola Moto E4 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Motorola Moto E4 have?
The Motorola Moto E4 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Motorola Moto E4 have?
The Motorola Moto E4 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Motorola Moto E4 battery capacity?
The Motorola Moto E4 has a 2800 mAh battery.
Does the Motorola Moto E4 support 5G?
No, the Motorola Moto E4 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Motorola Moto E4 run?
The Motorola Moto E4 runs Android 7.1 (full: Android 7.1.1 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Motorola Moto E4?
AppsApk's editorial team rates the Motorola Moto E4 at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.