Motorola Moto X Play Dual SIM
6.7/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera21 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3630 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Motorola Moto X Play Dual SIM is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x1.7 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 21 MP main camera, a 3630 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Motorola Moto X Play Dual SIM at 6.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - XT1563 (DS) |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 28(700) - XT1563 (DS) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, July |
| Status | Available. Released 2015, August |
BODY | |
| Dimensions | 148 x 75 x 10.9 mm (5.83 x 2.95 x 0.43 in) |
| Weight | 169 g (5.96 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~75.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1.1 (Lollipop), upgradable to 7.1.1 (Nougat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.7 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 21 MP, f/2.0, 1/2.4", 1.1µm, PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Yes |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 15W |
| Battery Type | Non-removable 3630 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | XT1563 |
| Price | 274 USD |
● Questions about this phone
When was the Motorola Moto X Play Dual SIM released?
The Motorola Moto X Play Dual SIM was announced 2015, July.
What is the Motorola Moto X Play Dual SIM's display size?
The Motorola Moto X Play Dual SIM has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Motorola Moto X Play Dual SIM have?
The Motorola Moto X Play Dual SIM comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Motorola Moto X Play Dual SIM have?
The Motorola Moto X Play Dual SIM is available with 16GB / 2GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Motorola Moto X Play Dual SIM have?
The Motorola Moto X Play Dual SIM features a 21 MP main camera. Specifications: 21 MP.
What is the Motorola Moto X Play Dual SIM battery capacity?
The Motorola Moto X Play Dual SIM has a 3630 mAh battery.
Does the Motorola Moto X Play Dual SIM support 5G?
No, the Motorola Moto X Play Dual SIM does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Motorola Moto X Play Dual SIM run?
The Motorola Moto X Play Dual SIM runs Android 5.1 (full: Android 5.1.1 (Lollipop), upgradable to 7.1.1 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Motorola Moto X Play Dual SIM?
AppsApk's editorial team rates the Motorola Moto X Play Dual SIM at 6.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN