| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| Announced | 2019, September |
| Status | Available. Released 2019, September |
| Dimensions | 115.2 x 49.9 x 14.3 mm (4.54 x 1.96 x 0.56 in) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 1.77 inches, 9.7 cm2 (~16.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 120 x 160 pixels, 4:3 ratio (~113 ppi density) |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 4MB |
| Single | QVGA |
| Video | Yes |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Battery Type | Removable Li-Ion 800 mAh battery |
| Colors | Ocean Blue, Pink, Black |
| Price | About 21 USD |