Nokia 7
6.6/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.2 inches · 1080×1920
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The Nokia 7 is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.2 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 16 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the Nokia 7 at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
6.0
design
6.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, October |
| Status | Available. Released 2017, October |
BODY | |
| Dimensions | 141.2 x 71.5 x 7.9 mm (5.56 x 2.81 x 0.31 in) |
| Weight | 153 g (5.40 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass, aluminum frame (7000 series) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~73.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1.1 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm SDM630 Snapdragon 630 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 508 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/1.8, 1.12µm, PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.0, 1/4", 1.4µm, AF" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gloss Black, Matt White |
| Models | TA-1041 |
| Price | About 220 EUR |
● Questions about this phone
When was the Nokia 7 released?
The Nokia 7 was announced 2017, October.
What is the Nokia 7's display size?
The Nokia 7 has a 5.2 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Nokia 7 have?
The Nokia 7 is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Nokia 7 have?
The Nokia 7 is available with 64GB / 4GB / 6GB of internal storage.
What camera does the Nokia 7 have?
The Nokia 7 features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Nokia 7 battery capacity?
The Nokia 7 has a 3000 mAh battery.
Does the Nokia 7 support 5G?
No, the Nokia 7 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Nokia 7 run?
The Nokia 7 runs Android 7.1 (full: Android 7.1.1 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Nokia 7?
AppsApk's editorial team rates the Nokia 7 at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.