Nokia Asha 230
3.3/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2014Available
- NetworkGSM
- Display2.8 inches · 240×320
- Camera1.3 MP
- Memory—
- Battery1020 mAh
- OSNokia Asha software platform 1.1.1
Sponsored
The Nokia Asha 230 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 2.8 inches display, a 1.3 MP main camera, and a 1020 mAh battery. AppsApk rates the Nokia Asha 230 at 3.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
3.0
design
3.0
camera
2.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - RM-987 , GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 - RM-986 |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, February |
| Status | Available. Released 2014, February |
BODY | |
| Dimensions | 99.5 x 58.6 x 13.2 mm, 66.1 cc (3.92 x 2.31 x 0.52 in) |
| Weight | 89.3 g (3.14 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~41.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Nokia Asha software platform 1.1.1, upgradable to 1.4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 64MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 320p@25fps |
| Single | 1.3 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | A-GPS only |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1020 mAh battery (BL-5C) |
MISC | |
| Colors | Bright Red, Yellow, Bright Green, White, Cyan, Black |
| Price | 65 USD |
● Questions about this phone
When was the Nokia Asha 230 released?
The Nokia Asha 230 was announced 2014, February.
What is the Nokia Asha 230's display size?
The Nokia Asha 230 has a 2.8 inches display with 240 x 320 pixels resolution.
What camera does the Nokia Asha 230 have?
The Nokia Asha 230 features a 1.3 MP main camera. Specifications: 1.3 MP.
What is the Nokia Asha 230 battery capacity?
The Nokia Asha 230 has a 1020 mAh battery.
Does the Nokia Asha 230 support 5G?
No, the Nokia Asha 230 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What operating system does the Nokia Asha 230 run?
The Nokia Asha 230 runs Nokia Asha software platform 1.1.1.
What is AppsApk's rating for the Nokia Asha 230?
AppsApk's editorial team rates the Nokia Asha 230 at 3.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.