| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 , CDMA 800 & TD-SCDMA - China |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 , CDMA2000 1xEV-DO - China |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) - Global LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - China |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| Announced | 2018, February |
| Status | Available. Released 2018, March |
| Dimensions | 158.4 x 75.6 x 8 mm (6.24 x 2.98 x 0.31 in) |
| Weight | 183 g (6.46 oz) |
| Build | Front glass, aluminum body (6000 series) with copper edges |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 92.4 cm2 (~77.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~403 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| OS | Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie); Android One |
| Chipset | Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) |
| GPU | Adreno 512 |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
| Dual |
12 MP, f/1.8, 25mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF 13 MP, f/2.6, 1/3.4", 1.0µm, 2x optical zoom, AF |
| Features | Zeiss optics, dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps (gyro-EIS) |
| Single | 16 MP, f/2.0, 1/3.1", 1.0µm |
| Features | Zeiss optics |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3800 mAh battery |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Colors | Black/Copper, White/Copper |
| Models | TA-1041, TA-1062, TA-1046 |
| Price | About 280 EUR |