Nokia 8.1 (Nokia X7)
6.4/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.18 inches · 1080×2280
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3500 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Nokia 8.1 (Nokia X7) is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.18 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (2x2.2 GHz 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver) chipset, a 3500 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Nokia 8.1 (Nokia X7) at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - TA-1119 (Global), TA-1131 (China) , HSDPA 850 / 900 / 2100 - TA-1121 (India) |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 6(900), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) - TA-1119 (Global) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, December |
| Status | Available. Released 2018, December |
BODY | |
| Dimensions | 154.8 x 75.8 x 8 mm (6.09 x 2.98 x 0.31 in) |
| Weight | 180 g (6.35 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass, aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.18 inches, 95.3 cm2 (~81.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2280 pixels, 19:9 ratio (~408 ppi density) |
| Protection | NEG |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); Android One |
| Chipset | Qualcomm SDM710 Snapdragon 710 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver) |
| GPU | Adreno 616 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 400 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM (Nokia 8.1) 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM (Nokia X7) |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/1.8, 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF, OIS 13 MP" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 20 MP, f/2.0, 0.9µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging (18W) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Blue, Silver, Steel, Copper, Iron, Steel |
| Models | TA-1099, TA-1113, TA-1115, TA-1131, TA-1119, TA-1121 |
| Price | About 349 USD |
● Questions about this phone
When was the Nokia 8.1 (Nokia X7) released?
The Nokia 8.1 (Nokia X7) was announced 2018, December.
What is the Nokia 8.1 (Nokia X7)'s display size?
The Nokia 8.1 (Nokia X7) has a 6.18 inches display with 1080 x 2280 pixels resolution.
How much RAM does the Nokia 8.1 (Nokia X7) have?
The Nokia 8.1 (Nokia X7) is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Nokia 8.1 (Nokia X7) have?
The Nokia 8.1 (Nokia X7) is available with 64GB / 4GB / 6GB / 128GB of internal storage.
What camera does the Nokia 8.1 (Nokia X7) have?
The Nokia 8.1 (Nokia X7) features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Nokia 8.1 (Nokia X7) battery capacity?
The Nokia 8.1 (Nokia X7) has a 3500 mAh battery.
Does the Nokia 8.1 (Nokia X7) support 5G?
No, the Nokia 8.1 (Nokia X7) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Nokia 8.1 (Nokia X7) run?
The Nokia 8.1 (Nokia X7) runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Nokia 8.1 (Nokia X7)?
AppsApk's editorial team rates the Nokia 8.1 (Nokia X7) at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.