Nokia 2720 Flip
4.3/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Coming soon
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display2.8 inches · 240×320
- Camera2 MP
- Memory4 GB
- Battery1500 mAh
- OSKaiOS
Sponsored
The Nokia 2720 Flip is a smartphone announced 2019. Key specs include a 2.8 inches display, up to 4GB storage, a Dual-core (2x1.1 GHz Cortex-A7) chipset, a 2 MP main camera, and a 1500 mAh battery. AppsApk rates the Nokia 2720 Flip at 4.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
5.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) - EU LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - MENA, APAC, GCR |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, September |
| Status | Coming soon. Exp. release 2019, October |
BODY | |
| Dimensions | 192.7 x 54.5 x 11.6 mm (7.59 x 2.15 x 0.46 in) |
| Weight | 118 g (4.16 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~23.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | KaiOS |
| Chipset | Qualcomm MSM8905 Snapdragon 205 (28 nm) |
| CPU | Dual-core (2x1.1 GHz Cortex-A7) |
| GPU | Adreno 304 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1500 mAh battery (BL-6V) |
MISC | |
| Colors | Black, Gray |
| Price | About 98 USD |
● Questions about this phone
When was the Nokia 2720 Flip released?
The Nokia 2720 Flip was announced 2019, September.
What is the Nokia 2720 Flip's display size?
The Nokia 2720 Flip has a 2.8 inches display with 240 x 320 pixels resolution.
How much storage does the Nokia 2720 Flip have?
The Nokia 2720 Flip is available with 4GB of internal storage.
What camera does the Nokia 2720 Flip have?
The Nokia 2720 Flip features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the Nokia 2720 Flip battery capacity?
The Nokia 2720 Flip has a 1500 mAh battery.
Does the Nokia 2720 Flip support 5G?
No, the Nokia 2720 Flip does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Nokia 2720 Flip run?
The Nokia 2720 Flip runs KaiOS.
What is AppsApk's rating for the Nokia 2720 Flip?
AppsApk's editorial team rates the Nokia 2720 Flip at 4.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.