| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2018, January |
| Status | Available. Released 2018, February |
| Dimensions | 117 x 52.4 x 13.4 mm (4.61 x 2.06 x 0.53 in) |
| Weight | 88.1 g (3.10 oz) |
| Build | Plastic body |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | TFT |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~29.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Card slot | microSD, up to 64 GB |
| Internal | 512MB 256MB RAM |
| Single | 2 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1200 mAh battery (BL-4UL) |
| Colors | Azure, Yellow, Warm Red, Charcoa |
| Price | About 109 USD |