Nokia Asha 500
2.1/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2013Available
- NetworkGSM
- Display2.8 inches · 240×320
- Camera2 MP
- Memory—
- Battery1200 mAh
- OSNokia Asha software platform 1.1.1
Sponsored
The Nokia Asha 500 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 2.8 inches display, a 2 MP main camera, and a 1200 mAh battery. AppsApk rates the Nokia Asha 500 at 2.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, October |
| Status | Available. Released 2013, December |
BODY | |
| Dimensions | 100.3 x 58.1 x 12.8 mm, 70.9 cc (3.95 x 2.29 x 0.50 in) |
| Weight | 101 g (3.56 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~41.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Nokia Asha software platform 1.1.1, upgradable to 1.4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot), 4 GB card included |
| Internal | 64MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 320p@13fps |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1200 mAh battery (BL-4U) |
MISC | |
| Colors | Bright Red, Bright Green, Cyan, Yellow, White and Black |
| Price | About 65 USD |
● Questions about this phone
When was the Nokia Asha 500 released?
The Nokia Asha 500 was announced 2013, October.
What is the Nokia Asha 500's display size?
The Nokia Asha 500 has a 2.8 inches display with 240 x 320 pixels resolution.
What camera does the Nokia Asha 500 have?
The Nokia Asha 500 features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the Nokia Asha 500 battery capacity?
The Nokia Asha 500 has a 1200 mAh battery.
Does the Nokia Asha 500 support 5G?
No, the Nokia Asha 500 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What operating system does the Nokia Asha 500 run?
The Nokia Asha 500 runs Nokia Asha software platform 1.1.1.
What is AppsApk's rating for the Nokia Asha 500?
AppsApk's editorial team rates the Nokia Asha 500 at 2.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.