Nokia Lumia 525
5.1/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2013Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.0 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1430 mAh
- OSMicrosoft Windows Phone 8
Sponsored
The Nokia Lumia 525 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Dual-core 1.0 GHz chipset, a 5 MP main camera, and a 1430 mAh battery. AppsApk rates the Nokia Lumia 525 at 5.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
5.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - RM-998 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 - RM-998 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, November |
| Status | Available. Released 2014, January |
BODY | |
| Dimensions | 119.9 x 64 x 9.9 mm, 75.7 cc (4.72 x 2.52 x 0.39 in) |
| Weight | 124 g (4.37 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~59.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass |
PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows Phone 8, upgradable to 8.1 |
| Chipset | Qualcomm MSM8227 |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP, 1/4", AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE/ aptX after WP8 Denim update |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM Radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1430 mAh battery (BL-5J) |
MISC | |
| Colors | Black, White, Yellow, Red |
| Price | 131 USD |
● Questions about this phone
When was the Nokia Lumia 525 released?
The Nokia Lumia 525 was announced 2013, November.
What is the Nokia Lumia 525's display size?
The Nokia Lumia 525 has a 4.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much RAM does the Nokia Lumia 525 have?
The Nokia Lumia 525 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Nokia Lumia 525 have?
The Nokia Lumia 525 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Nokia Lumia 525 have?
The Nokia Lumia 525 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Nokia Lumia 525 battery capacity?
The Nokia Lumia 525 has a 1430 mAh battery.
Does the Nokia Lumia 525 support 5G?
No, the Nokia Lumia 525 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Nokia Lumia 525 run?
The Nokia Lumia 525 runs Microsoft Windows Phone 8.
What is AppsApk's rating for the Nokia Lumia 525?
AppsApk's editorial team rates the Nokia Lumia 525 at 5.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.