| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| Announced | 2017, July |
| Status | Available. Released 2017, August |
| Dimensions | 111.5 x 48.4 x 14.2 mm (4.39 x 1.91 x 0.56 in) |
| Weight | 74 g (2.61 oz) |
| SIM | Single SIM (Mini-SIM) or Dual SIM (Mini-SIM) |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 1.8 inches, 10.0 cm2 (~18.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 120 x 160 pixels, 4:3 ratio (~111 ppi density) |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8MB 4MB RAM |
| Single | VGA |
| Video | Yes |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 3.0 |
| GPS | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1020 mAh battery (BL-5C) |
| Colors | Red, Grey, Black |
| Price | About 32 USD |