Nokia Lumia 1020
6.1/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2013Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.5 inches · 768×1280
- Camera41 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSMicrosoft Windows Phone 8
Sponsored
The Nokia Lumia 1020 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.5 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Dual-core 1.5 GHz Krait chipset, a 41 MP main camera, and a 2000 mAh battery. AppsApk rates the Nokia Lumia 1020 at 6.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
5.0
camera
9.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all versions |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - RM-875, RM-877 HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 - RM-876 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - RM-875 LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 17(700) - RM-877 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, July |
| Status | Available. Released 2013, July |
BODY | |
| Dimensions | 130.4 x 71.4 x 10.4 mm, 96.9 cc (5.13 x 2.81 x 0.41 in) |
| Weight | 158 g (5.57 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 57.6 cm2 (~61.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 768 x 1280 pixels, 5:3 ratio (~332 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows Phone 8, upgradable to 8.1 |
| Chipset | Qualcomm MSM8960 Snapdragon S4 Plus |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz Krait |
| GPU | Adreno 225 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 32GB 2GB RAM, 64GB 2GB RAM (Telefonica exclusive) |
MAIN CAMERA | |
| Single | 41 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/1.5", 1.12µm, AF, OIS" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 1.2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Digital Plus sound Dolby Headphone Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE/ aptX after WP8 Denim update |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2000 mAh battery (BV-5XW) |
MISC | |
| Colors | Yellow, white, black, red (AT&T exclusive) |
| Price | About 437 USD |
● Questions about this phone
When was the Nokia Lumia 1020 released?
The Nokia Lumia 1020 was announced 2013, July.
What is the Nokia Lumia 1020's display size?
The Nokia Lumia 1020 has a 4.5 inches display with 768 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Nokia Lumia 1020 have?
The Nokia Lumia 1020 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Nokia Lumia 1020 have?
The Nokia Lumia 1020 is available with 32GB / 2GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Nokia Lumia 1020 have?
The Nokia Lumia 1020 features a 41 MP main camera. Specifications: 41 MP.
What is the Nokia Lumia 1020 battery capacity?
The Nokia Lumia 1020 has a 2000 mAh battery.
Does the Nokia Lumia 1020 support 5G?
No, the Nokia Lumia 1020 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Nokia Lumia 1020 run?
The Nokia Lumia 1020 runs Microsoft Windows Phone 8.
What is AppsApk's rating for the Nokia Lumia 1020?
AppsApk's editorial team rates the Nokia Lumia 1020 at 6.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.