Nokia Lumia 928
3.4/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2013Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display4.5 inches · 768×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSMicrosoft Windows Phone 8
Sponsored
The Nokia Lumia 928 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.5 inches display, 1 GB RAM, up to 32GB storage, a Dual-core 1.5 GHz Krait chipset, a 8 MP main camera, and a 2000 mAh battery. AppsApk rates the Nokia Lumia 928 at 3.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
2.0
connectivity
6.0
display
3.0
design
3.0
camera
4.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE band 4(1700/2100), 13(700) - Verizon LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, April |
| Status | Available. Released 2013, May |
BODY | |
| Dimensions | 133 x 68.9 x 10.1 mm, 92.8 cc (5.24 x 2.71 x 0.40 in) |
| Weight | 162 g (5.71 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 57.6 cm2 (~62.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 768 x 1280 pixels, 5:3 ratio (~332 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows Phone 8, upgradable to 8.1 |
| Chipset | Qualcomm MSM8960 Snapdragon S4 Plus |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz Krait |
| GPU | Adreno 225 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 32GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, 1/3.2", 1.4µm, AF, OIS" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Headphone Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE/ aptX after WP8 Denim update |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Qi wireless charging |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2000 mAh battery (BV 4-NW) |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 415 USD |
● Questions about this phone
When was the Nokia Lumia 928 released?
The Nokia Lumia 928 was announced 2013, April.
What is the Nokia Lumia 928's display size?
The Nokia Lumia 928 has a 4.5 inches display with 768 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Nokia Lumia 928 have?
The Nokia Lumia 928 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Nokia Lumia 928 have?
The Nokia Lumia 928 is available with 32GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Nokia Lumia 928 have?
The Nokia Lumia 928 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Nokia Lumia 928 battery capacity?
The Nokia Lumia 928 has a 2000 mAh battery.
Does the Nokia Lumia 928 support 5G?
No, the Nokia Lumia 928 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Nokia Lumia 928 run?
The Nokia Lumia 928 runs Microsoft Windows Phone 8.
What is AppsApk's rating for the Nokia Lumia 928?
AppsApk's editorial team rates the Nokia Lumia 928 at 3.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN