| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| Announced | 2017, February |
| Status | Available. Released 2017, May |
| Dimensions | 115.6 x 51 x 12.8 mm (4.55 x 2.01 x 0.50 in) |
| Weight | 85 g (3.00 oz) |
| Build | Plastic body |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Type | TFT |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~30.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16MB |
| Single | 2 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 240p@8fps |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1200 mAh battery |
| Colors | Warm Red (Glossy), Dark Blue (Matte), Yellow (Glossy), Grey (Matte) |
| Models | 0.71 W/kg (head) 1.49 W/kg (body) |
| Price | About 65 USD |